Baza lokalowa

 

Baza Lokalowa

W budynku mieszkalnym znajduje się 31 pokoi, jedno-, dwu- i trzyosobowych. Pokoje wyposażone są w: kanapy, łóżka z materacami, szafy, szafki, stoły i krzesła, półki ścienne, fotele, obrazy i pamiątki osobiste. Dokładamy starań, aby wyposażenie i wystrój pokoi mieszalnych stwarzały miłą i przytulną atmosferę, a przede wszystkim, by wystrój pokoju oddawał upodobania zamieszkujących go osób. Mieszkańcy mają możliwość samodzielnego urządzania pokoi, również w wyposażenie pochodzące z domu rodzinnego lub zakupu.

Pokój mieszkalny 1 Pokój mieszkalny 2 Pokój mieszkalny 3

Pokój mieszkalny 4 Pokój mieszkalny 5 Pokój mieszkalny 6

Sale terapeutyczne

Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Tonowie działają 2 pracownie terapii zajęciowej, w których instruktorzy terapii zajęciowej prowadzą z mieszkańcami zajęcia terapeutyczne według opracowanych harmonogramów pracy. Pracownie wyposażone są w niezbędne materiały plastyczne i narzędzia służące mieszkańcom do zajęć terapeutycznych, tj. farby (akrylowe, olejne, akwarele, plakatowe), pędzle, kredki świecowe i ołówkowe, ołówki, papier kolorowy, brystole, bibuły, terpentynę, olej lniany, płyty pilśniowe, deski, sklejkę, sztalugi, materiały tekstylne, narzędzia do obróbki drewna: narzędzia ręczne i mechaniczne (wyrzynarka, wiertarka), klej na gorąco i inne. Prace naszych mieszkańców wykorzystywane są do dekoracji pracowni i do aranżacji wystroju naszego Domu. W gabinetach mieszkańcy mają także do dyspozycji sprzęt komputerowy wraz z zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi : skaner, drukarka, aparat cyfrowy itp. Komputery wyposażone są w wiele interesujących programów multimedialnych, edukacyjnych, rozrywkowych, gier, itp. Pracownia posiada również stałe łącze internetowe.

Sale terapii 1 Sale terapii 2 Sale terapii 3

Sale terapii 4 Sale terapii 5 Sale terapii 6

Sala rehabilitacyjna

Dom Pomocy Społecznej w Tonowie dysponuje trzema gabinetami rehabilitacyjnymi. W pierwszym gabinecie wykonuje się zabiegi i zajęcia z zakresu kinezyterapii, w drugim z zakresu fizykoterapii i masażu, natomiast w trzecim gabinecie wykonujemy zabiegi z zakresu hydroterapii. Sala kinezyterapii wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny m.in.: dwa Uniwersalne Gabinety Usprawniania Leczniczego służące do usprawniania osób ze schorzeniami układu ruchu, ortopedycznymi, neurologicznymi, zapobiegając powstawaniu zanikom mięśniowym, przykurczom mięśni i stawów. Do usprawniania mieszkańców wykorzystywane są również rowery stacjonarne, rotory, bieżnia, piłki sensoryczne, drabinki, tablice do ćwiczeń manualnych, trenażery dłoni oraz drobny sprzęt rehabilitacyjny ułatwiający prowadzenie czynnej rehabilitacji, poprawiający postawę i ułatwiający samodzielne poruszanie się. Do masażu suchego wykorzystywany jest stacjonarny stół do masażu ręcznego, programowalne elektryczne fotele do masażu, na których można wykonywać masaż w pozycji leżącej i siedzącej. W gabinecie fizykoterapii wykonujemy zabiegi z zakresu elektroterapii, magnetoterapii,  termoterapii i laseroterapii. Gabinet hydroterapii wyposażony jest w wannę z hydromasażem, która umożliwia korzystanie z zabiegów z zakresu masażu podwodnego, wannę do masażu kończyn górnych oraz wannę do masażu kręgosłupa i kończyn dolnych. Podnośnik elektryczny pozwala na korzystanie z zabiegów przez wszystkich mieszkańców Domu.

Sale rehabilitacji 4 Sale rehabilitacji 1 Sale rehabilitacji 2 Sale rehabilitacji 3

Sale dziennego pobytu

Do dyspozycji mieszkańców przygotowano trzy pokoje dziennego pobytu, gdzie w sposób dowolny i nieskrepowany mogą spędzać czas wolny. Sale te zlokalizowane są w różnych miejscach Domu, co czyni je dostępnymi dla wszystkich mieszkańców, dając możliwość swobodnego wyboru miejsca i czasu przebywania. Mieszkańcy mogą tam skorzystać  z proponowanych im kulturalno-oświatowych, terapeutycznych, edukacyjnych i rozrywkowych. W salach tych znajdują się niezbędne meble i sprzęt RTV,itp.

Sale dziennego pobytu 1 Sale dziennego pobytu 2 Sale dziennego pobytu 3 Sale dziennego pobytu 4

Kaplica

Obraz Matki Bożej Kaplica pod wezwaniem „Matki Zbawiciela” w Domu Pomocy Społecznej w Tonowie została Dekretem Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego z 21 grudnia 1997 roku przywrócona do funkcjonowania po wielu latach remontu. Po wielu przemyśleniach i dyskusjach Ks. Kapelana i Dyrektora Domu zrodził się pomysł, aby obrazem, który w najbardziej realny sposób utożsamia się z nazwą kaplicy, była Maria trzymająca na kolanach martwego Syna – Zbawiciela zdjętego z krzyża. Istnieje taka rzeźba wykonana na przełomie XV i XVI wieku przez Michała Anioła. Znajduje się ona w Bazylice św. Piotra w Rzymie i znana jest na całym świecie pod nazwą „Pieta”. Namalowania obrazu podjęła się Pani Anna Szocińska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zamieszkała we Włoszanowie koło Janowca Wlkp. Duży wpływ na wizję obrazu, jaki młoda artystka stworzyła, miał film Mela Gibsona „Pasja”. Fundusze na ten obraz zostały zebrane wśród mieszkańców Domu, a także wśród mieszkańców Tonowa, którzy przychodzą do tej kaplicy na nabożeństwa. Największą ofiarnością wykazała się mieszkanka tego Domu, Pani Stanisława Witkowska, której za to dziękujemy.

 

 

Biskup Muszyński 1 Biskup Muszyński 2 Biskup Muszyński 3 Biskup Muszyński 4

 

Biskup Wojtuś Poświęcenia obrazu dokonał 4 maja 2004 r. Ks. Biskup Bogdan Wojtuś podczas uroczystej mszy św. w intencji chorych i niepełnosprawnych. W tym dniu odbyła się wizytacja Parafii NMP w Żernikach i Kaplicy w tutejszym DPS. Na uroczystości poświęcenia obrazu obecna była również autorka obrazu Pani Anna Szocińska.

Obraz ten - jak powiedział Ks. Biskup – jest unaocznieniem największych cierpień, z ukrzyżowaniem włącznie, dla dobra wszystkich ludzi. Niech więc ludzie cierpiący, chorzy i niepełnosprawni tutaj zgromadzeni biorą przykład z cierpień Jezusa, Jego bolejącej Matki i ofiarują swoje cierpienie za swoich bliskich, przyjaciół lub innych ludzi.

 

 

                                Dekret Ołtarz 1 Ołtarz 2

Msza św. 1 Msza św. 2 Msza św. 3 Msza św. 4

 

Historia obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
 

Obraz Matki Bożej 2

W kaplicy znajduje się również Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który został zakupiony w Częstochowie podczas pielgrzymki parafii z Żernik i Tonowa. Ofiarodawcą  obrazu był Kapelan Domu ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Żernikach. Poświęcenia obrazu dokonał ks. Biskup Stanisław Gądecki 2 września 1998 roku, podczas wizytacji Kaplicy i Domu.

 

 

 

 

Stołówka

Na trenie domu znajduje się stołówka, w której trzy razy dziennie wydawane są posiłki dla mieszkańców, natomiast w kuchence pomocniczej znajdują się podstawowe produkty żywnościowe dostępne przez całą dobę dla mieszkańców.

                                   Stołówka 1 Stołówka 2

Łazienki

Podczas realizacji programu naprawczego przeprowadzono remont i modernizację istniejącego węzła sanitarnego. Wykonano i wyposażono dodatkowo cztery nowe łazienki. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są dla osób niepełnosprawnych i wyposażone są w podnośniki przywannowe, poręcze, uchwyty oraz inne  indywidualne urządzenia ułatwiające korzystanie z łazienki.

                                  Łazienka 1 Łazienka 2